Δεν ξέρω αν είναι σπάνια περίπτωση για φέρουσες τοιχοποιίες του 1959 να έχουν κατακόρυφα διαζώματα (πρώτη φορά ακούω σχετικά) αλλά και πάλι για να χαρακτηριστεί "διαζωματική" με τα σημερινά δεδομένα (βλ. EC6) τα κατακόρυφα διαζώματα δεν αρκεί να είναι στις γωνίες και στις τομές των τοίχων, όπως είναι –ενδεχομένως– στην περίπτωσή σου.

Το να κατασκευάστηκαν περιμετρικά δοκοί μεγάλου (πλήρους) ύψους σαν σε κατασκευές από οπλισμένο σκυρόδεμα, δεν είναι κάτι που δεν έχω ξαναδεί σε φέρουσα τοιχοποιία.

Εξάλλου, εκείνη την εποχή δεν γινόταν νομίζω τέτοια διάκριση και ο έλεγχος πεσσών όπως ονομάζονταν (βλ. "Η στατική και η δυναμική αντισεισμική θεωρία και η εφαρμογή της στην πράξη" του Ηλία Κοσμόπουλου, 1969).
Υπήρχαν δε περίπτωση απαλλαγής από τον αντισεισμικό έλεγχο.

Το ότι δεν εφαρμόστηκαν οι οπλισμοί της μελέτης και τοποθετήθηκε περισσότερος οπλισμός, δεν σημαίνει ότι ο φέρων οργανισμός είναι από οπλισμένο σκυρόδεμα.
Θα μπορούσες όμως να θεωρήσεις ότι έτσι λειτουργεί (ως πλαίσιο από οπλισμένο σκυρόδεμα) και στο ισόγειο, μιας και ο όροφος είναι ξεκάθαρα από οπλισμένο σκυρόδεμα και να θεωρήσεις τις τοιχοποιίες απλώς ως τοίχους πλήρωσης.
Σ' αυτήν την περίπτωση ναι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ΚΑΝΕΠΕ.

Η δοκός είναι ασυνήθης ως προς το μήκος και όχι το ύψος, θα έλεγα.

Για τα υπόλοιπα, θα πρότεινα να μεταφερθούν σε νέο θέμα, ένα ή και περισσότερα για να μην χαθούμε!

Υ.Γ.: Πού είναι οι φωτογραφίες και το PDF;